Soptík 2023

Soptík 2023
192 dětí z nejrůznějších koutů Moravy se dnes ráno sjelo do Zastávky u Brna, aby poměřilo svoje dovednosti ve vědomostní soutěži Soptík 2023. Z MHJ Hasičský sbor Rajhrad přijelo soutěžit 14 dětí napříč všemi věkovými kategoriemi. Nejlepších výsledků dosáhli Sebastian Jaskulka v kategorii dorost 2. místo, Aleš Pop ve starších žácích 4. místo, Dominik Vrána v přípravce 4. místo. Děkujeme všem dětem za účast a rodičům za podporu.

Hasiči bez ohně 2023

Soutěž Hasiči bez ohně 7.10.
Po skvělém úspěchu v minulém týdnu na dětské soutěži TFA v Hruškách tak i dnes na soutěži v Rosicích proběhly žně pohárových míst. V konkurenci 170 soutěžích se našim borcům podařilo umístit na prvním a druhém místě v kategorii přípravka a rovněž na prvním a druhém místě v kategorii starších žáků.

Dětské TFA Hrušky 2023

Dětská soutěž TFA v Hruškách
Dnes, stejně jako před rokem, se opakovala situace s vyhlášením vítězů na soutěži v Hruškách u Brna. Také před rokem a dnes znovu jsme v kategorii starších žáků obsadili první tři místa. Bronzová příčka Aleš Pop, stříbrné místo Filip Kroulík a zlatý pohár vyhrál Sebastian Jaskulka. V kategorii přípravka se na prvním zlatém místě umístil Kryštof Fučík. Srdečně děkujeme všem za skvělé umístění.

TFA Určice 2023

Sebastian Jaskulka se o víkendu zúčastnil TFA Určice, kde v kategorii starší žáci získal 1. místo a v kategorii muži místo 14. Gratulujeme.


Dětské TFA Holešov 2023

Dnes jsme v brzkých ranních hodinách vyjeli se skupinkou starších mladých hasičů na dětské závody TFA do Holešova. Kluci si vedli báječně a dvě místa na stupních vítězů patřily Rajhradu. Na třetím místě skončil Patrik Dančišák, na místě prvním Sebastian Jaskulka.


TFA Pavlovické hebl

Dnes 15.4. se Sebastian Jaskulka zúčastnil soutěže TFA Pavlovické hebl. V kategorii muži se umístil na 7. místě z 21 soutěžících. V podkategorii dorost obsadil první příčku ze šesti. Gratulujeme!


Dětské TFA Moravská Nová Ves 2022

TFA Moravská Nová Ves
V sobotu 15.10. jsme se v Moravské Nové Vsi zúčastnili dětské soutěže TFA „Železný Hasík“. Z Rajhradu přijelo 6 dětí a v konkurenci celkem 143 závodících mladých hasičů jsme ve dvou kategoriích dosáhli na medailové pozice. V kategorii starších žáků skončil na třetím místě Filip Kroulík. Na místě prvním v kategorii dorost pak Sebastian Jaskulka. Ostatní se umístili následovně. Aleši Popovi uteklo pohárové místo u starších žáků o fous a umístil se na čtvrtém místě, Maxmilián Chlada ve stejné kategorii na šestém místě. Jakub Kroulík na 24. místě v mladších žácích a nakonec Matěj Hamerník na 17. místě. Trať na travnatém povrchu během jemného poprchání se stala velmi kluzkou. Jsme rádi, že se obešla bez zranění a velmi si vážíme dosažených skvělých výsledků.

Hasiči bez ohně 2022

TFA Rosice 2022
V sobotu 8.10.2022 jsme se zúčastnili další dětské soutěže TFA Hasiči bez ohně v Rosicích. Závodilo 11 dětí z našeho sboru a celkem 196 soutěžících v několika věkových kategoriích. Nejlépe si vedl nováček David Ganovský, který v kategorii přípravka- nehasiči obsadil první místo. V kategorii mladších žáků se nám příliš nedařilo a ve starších získal Sebastian Jaskulka 2. místo, Filip Kroulík čtvrté. Soutěž se táhla od ranních až do odpoledních hodin. Hlavně pro naše nejmenší to byla příliš dlouhá doba. Děkujeme všem za účast a reprezentaci.

Dětské TFA Hrušky 2022

Dnes se sedm našich mladých hasičů zúčastnilo dětské soutěže TFA v Hruškách u Slavkova s naprosto famózním výsledkem. Čtyři z nich se domů vrátili s poháry z nejvyšších příček. Jan Havlíček 3. místo v mladších žácích a ve starších žácích třetí místo Aleš Pop, druhé místo Filip Kroulík a na 1. místě skončil Sebastian Jaskulka. Gratulujeme i Maxmiliánu Chladovi za 5. místo, Jakubovi Kroulíkovi za 7. místo a Martinu Havlíčkovi za 11. místo.


Dětské TFA Rajhrad 2022

TFA Rajhrad
V sobotu 11. 6. 2022 jsme se po roce opět sešli na nádvoří Benediktinského kláštera, abychom si společně poměřili svoji sílu, rychlost a dovednost v silově – vytrvalostním hasičském sportu TFA. Oproti loňskému roku, jsme letos vyzvali i děti, které se s hasiččinou zatím ještě nesetkaly, aby si vyzkoušely překážky vycházející z hasičské praxe. Už o půl osmé ráno se před prezencí vytvořila fronta čítající 46 závodníků a jejich doprovodu. Děti byly rozděleny do šesti kategorií: přípravka – hasiči / nehasiči, mladší žáci – hasiči / nehasiči a starší žáci – hasiči / nehasiči. Po úvodním nástupu a seznámení se s jednotlivými disciplínami odstartoval první závodník na trati upravené pro děti ve věku 5-6 let. I přes občasný drobný karambol úspěšně dokončilo závod všech 13 dětí. Po menší úpravě stanovišť pro kategorii žáků ve věku 7-11 let mohl vyrazit na svůj boj první borec. V této kategorii už jich bylo přihlášených rovných 17. Následovala výměna překážek za náročnější, svojí náročností odpovídající pro žáky ve věku 12-16 let. Těsně před obědem doběhla do cíle poslední závodnice nejen kategorie starších žáků, ale celého závodu vůbec. A protože o překvapení nebývá u hasičů nouze, byli vyzváni i vedoucí, aby ukázali, jestli by na trati obstáli. Přemlouvat se nechali jen chvíli (na oko), aby následně předvedli svoje „mistrovství“ . Během celého dne dostávaly děti bohaté občerstvení (párek v rohlíku, zmrzlinu, řízek a koláče). Po obědě jsme se opět sešli na nádvoří, abychom odměnili každého, kdo tento náročný závod zvládl…a zvládli ho úplně všichni. Ještě před samotným vyhlášením výsledků jsme pogratulovali dvěma dnešním oslavencům, kteří si odnesli krásné dortíky. A mohla začít nejočekávanější chvíle celého krásného a slunečného dne – vyhlášení výsledků. Děti si postupně chodily pro medaile, diplomy a tašky se sladkou odměnou. Tři nejlepší ze všech šesti kategorií si odnesli poháry na památku na jejich dnešní úspěšný závod. Na závěr bychom ještě chtěli poděkovat našim sponzorům: Městu Rajhrad pod vedením starosty Františka Ondráčka, Státnímu okresnímu archivu Brno-venkov a jeho řediteli Mgr. Ivo Durcovi, firmě LAMEX 01 spol. s.r.o. a jeho majiteli Ing. Petru Tenorovi, paní Kamile Machové a panu Luboši Klímovi, rodině Hamerníkové rodině Fučíkové a paní Petře Thakoor. Také děkujeme všem, kteří se na přípravě tohoto závodu podíleli, ať už to byli kluci z našich starších hasičů, rodiče anebo přátelé tohoto krásného a náročného sportu.

Dětské TFA Podolí 2022

TFA Podolí 23.4.2022
Dnes jsme se se skupinou 12 dětí vydali do Podolí u Brna na dětskou soutěž TFA. Jednalo se o naši první letošní soutěž v silových disciplínách, na kterou se sjelo 160 dětí z 18 hasičských sborů z celé Moravy. Tréninky na tyto soutěže na schůzkách a hezké počasí nám přineslo kýžené ovoce ziskem 2 pohárů, a to stříbrného a bronzového. Nejlepšího umístění, druhého místa dosáhl Seba Jaskulka, na třetím místě Filip Kroulík, 5. místo Aleš Pop, 8. místo Sanjay Thakoor, 10. místo Natálie Dias, 12. místo Patrik Dančišák, 13. místo Kryštof Fučík, 14. místo Jan Havlíček, 20. místo Jakub Hodain, na 25. místě Matěj Hamerník a David Dias a na 44. místě Ríša Gregovský. Všechny naše děti byly skvělé a moc jim děkujeme za super výsledky.

Soptík 2021

Soutěž Soptík 27.11.
V sobotním mrazivém počasí se uskutečnila poslední soutěž tohoto roku Soptík 2021. Původně vědomostní soutěž odehrávající se ve vnitřních prostorách zastávecké základní školy se letos netradičně konala venku v lesoparku v Zastávce u Brna. Z důvodu vládních opatření byla celá akce zkrácena a omezena na minimum tak, abychom splnili veškerá hygienická kritéria a zároveň zvládli mírnou nepřízeň počasí. Přihlášených závodníků bylo 58 a našich šest kluků svými výkony rozhodně ostudu neudělali. Téměř všichni se svým pořadím vešli do první poloviny žebříčku. Naším nejúspěšnějším hasičem ve starších žácích se stal Sebastian Jaskulka na 8. místě, kde ho těsně následovali na 12. místě Ondřej Gregovský, Maxmilian Chlada na třináctém a Ríša Gregovský na 16. příčce. V mladších žácích slušně zabodoval Sanjay Thakoor a získal 17. místo, Kuba Kroulík 26. Ríša k závěru soutěže poskytl na kameru krátký rozhovor pro reportáž Moravské hasičské jednoty. Klukům děkujeme za účast a těšíme se na nové sportovní, dovednostní i vědomostní výzvy v příštím roce 2022.

Branný závod Zakřany 2021

Branný závod Zakřany 6.11.2021
První listopadovou sobotu jsme si již tradičně zajeli do Zakřan zaběhnout Branný závod Prezidia MHJ. Přihlásilo se sem téměř 300 mladých hasičů, rozdělených do čtyř věkových kategorií. My jsme měli zastoupení čtyř dětí v mladších žácích na trati dlouhé 3 km a čtyř ve starších žácích na 5 km. Mimo dobré fyzické zdatnosti a orientaci v přírodním terénu museli závodníci prokázat i dobré znalosti a dovednosti na 13. stanovištích mj. topografické a dopravní značky, střelba ze vzduchovky, poskytování první pomoci, poznávání hasičského vybavení, uzlování, hod granátem nebo překonání volného prostoru po laně. Z našich si výborně vedl tým mladších žáků ve složení Tomáš Hrůza, Patrik Zyka, Sanjay Thakoor a Vašík Stupka, kteří z 36. soutěžních družstev dokázali závod dokončit na skvělém 8. místě. Starším žákům Ondrovi Gregovskému, Aldovi Popovi, Davidu Stupkovi a Ríšovi Gregovskému se tentokrát moc dobře nedařilo.

Hasiči bez ohně 2021

Soutěž Hasiči bez ohně
V sobotu 2. října jsme se zúčastnili dětské soutěže v disciplínách TFA na zámku v Rosicích. Za rajhradský sbor nás reprezentovalo 11 dětí ve dvou věkových kategoriích. V konkurenci 110 dětí z deseti hasičských sborů se nejlépe umístil v kategorii starších žáků na 6. místě Ondra Gregovsky a na 4. místě Sebastian Jaskulka, v kategorii mladších žáků skončil na 9. místě Patrik Zyka. Horší výsledky bohužel vyplynuly z jinak pojatého plnění na stanovišti motání hadice. Až na místě při plnění disciplíny jsme od rozhodčího získali informaci, že se hadice motá na sucho oproti tradičnímu motání na mokro. Soutěže TFA jsou pro dospělé fyzicky velmi náročné, natož pro děti. Děkujeme klukům za jejich nasazení.

Olympiáda mládeže MHJ 2021

Olympiáda mládeže Moravské hasičské jednoty v Přerově
Na 200 soutěžících z jižní a střední Moravy se sjelo v sobotu 25. září na sportovní stadion TJ Spartak Přerov, aby změřilo svoje síly v devíti, spíše netradičních, disciplínách prvního ročníku dětské olympiády. Rajhradský sbor vyjeli reprezentovat Ríša Gregovský, Kuba Hodain, Kuba Kroulík a Sany Thakoor z kategorie mladších a Ondra Gregovský, Seba Jaskulka, Patrik Dančišák, Matěj Hamerník, Alda Pop a Filip Kroulík ze starších žáků. Celý den zápolení nám vyneslo ovoce v zisku 8 medailí. Náš sbor dorazil s téměř nejmenším olympijským týmem a přesto se dokázal umístit na šestém místě v počtu získaných medailí. Nejúspěšnější rajhradský reprezentant Aleš Pop vybojoval bronzovou medaili za hod granátem, stříbrnou za střelbu z praku a zlatou za střelbu ze vzduchovky. Ondřej Gregovský přivezl dvě bronzové medaile ze střelby prakem a skok daleký, stříbrnou za hod na terč a Filip Kroulík dvě stříbrné medaile v hodu oštěpem a hod granátem.
Kluci nás skvěle reprezentovali a za týden budou soutěžit opět, tentokrát v soutěži „nejtvrdší hasič přežije“.

Dětské TFA Podolí 2021

V neděli 20. 6. 2021 se v Podolí u Brna uskutečnily dětské závody TFA. My jsme měli zastoupení ve dvou kategoriích a to pět v mladších žácích do 11 let a osm ve starších žácích do 14 let. I přes pekelné počasí (starší si to odběhli ve 33°C) všichni tuto velmi obtížnou trať zvládli s nečekaně skvělými výsledky. V MŽ fantasticky zabodoval Tomáš Hrůza, který si z více než padesátky závodníků doběhl pro 7. místo. Z 41 závodníků ve SŽ naši totálně převálcovali první osmičku, když se na 1. místě s přehledem umístil Sebastian Jaskulka (s nejlepším časem ze všech 108 závodníků), na neuvěřitelném 5. místě Filip Kroulík a o 7. a 8. místo se poprali Aleš Pop a František Zyka, které od sebe dělila jen vteřina. Klukům moc děkujeme, že se s tím tak poprali a všichni jsou pro nás vítězové, už jen tím, že v tomto extrémě těžkém závodě stiskli to červené tlačítko v cíli.


Dětské TFA Rajhrad 2021

V neděli 30. 5. 2021 proběhl v Rajhradě ve dvoře kláštera nultý ročník závodu TFA (Toughest Firefighter Alive – Nejtvrdší hasič přežije). Závod TFA je všeobecně nejtěžší hasičský silově-vytrvalostní víceboj, který svými podmínkami simuluje práci hasičů při zásahu. Pravidla jsme ovšem uzpůsobili pro naše děti ve věku 5-18 let, které byly rozděleny do tří věkových skupin. Tento náročný závod sestával z 9 disciplín, jako například přenášení kanystrů naplněných vodou 2×8 litrů a 2×4 litry v kategorii nejmenších, zdolávání okna nebo nízké bariéry, přitahování pneumatiky na popruhu, proskakování pneumatik, přetáčení velké pneumatiky, přenášení hasicího přístroje, motání 10 metrů hadice B nebo C, spojování hadic, připojování hadic na rozdělovač a proudnici a výstupy na podlážku se zátěží.
Jako první odstartovala skupina nejmenších. Zahájila ji naše nejmladší členka a jediná dívka v závodě Natálka Dias, která směle konkurovala ostatních chlapcům. Po ní do závodu nastoupil David Dias, Kuba Hodain, Martin Havlíček, Romča Pop a skupinu zakončil favorit své kategorie Sanjay Thakoor. Zraněný Honza Havlíček měl uzpůsobenou trať, kterou zvládl i s berlemi a ortézou.
Následovala krátká úprava tratě pro druhou skupinu mladších. Jako první ve své kategorii se na start postavil Ričí Gregovský. Po něm už byl připravený Matěj Hamerník, dále Tom Hrůza, Max Chlada, ostřílený závodník Filip Kroulík a jako poslední trať zdolal Kuba Kroulík. Tady bych si dovolila kluky pochválit, protože za toho půl roku, co jsme se neviděli, na sobě dost zapracovali a proskočení oknem bariéry zvládli úplně všichni.
Před startem třetí skupiny starších proběhla drobná úprava tratě, kterou jako první otestoval Patrik Dančišák. Po něm na trať vyrazil Ondra Gregovský, favorizovaný Seba Jaskulka, Nik Javorský, Alda Pop, Filip Sapík a celý závod uzavřel Michal Španko.
Nastala krátká přestávka, ve které si mohli rodiče a sourozenci našich závodníků trať vyzkoušet i sami. Paní Hamerníková připravila sladkou svačinku a voňavé řízečky na oběd, na kterých si kluci a dívka pochutnali ještě před vyhlášením výsledků. Tady s námi počasí báječně spolupracovalo, mírný déšť vyplnit tuto pauzu a na vyhlášení už nás neobtěžoval.
A přišla nejočekávanější chvíle celého dopoledne a to vyhlášení výsledků. Jako první se na stupně vítězů postavil Jakub Hodain, který skončil na třetím místě. Po něm následoval na druhém místě Martin Havlíček a stupeň nejvyšší obsadil Sanjay Thakoor. Ve druhé kategorii mladších si jako první přišel pro bronzový pohár Matěj Hamerník. Stříbro získal Tomáš Hrůza a zlato suverénně obhájil Filip Kroulík. Ve třetí skupině nejstarších zabojoval o bronzový post Filip Sapík, kterého o sedm setin sekundy připravil o stříbro Nikola Javorský. Zlato si domů odvezl Sebastian Jaskulka, který měl také nejlepší čas napříč kategoriemi.
Troufám si tvrdit, že jsme se všichni dobře bavili a společně spolu strávili příjemné dopoledne. Už nyní se všichni moc těšíme na příští rok, kdy plánujeme další ročník této soutěže, která už bude doufám obohacená o několik dalších disciplín, jako například hammer box, tahání figuríny nebo výstup na žebřík a následné zdolání dvoumetrové bariéry.
Děkujeme našim sponzorům Ing. Petru Tenorovi LAMEX 01, Ing. Rostislavu Drnovskému a Radku Janečkovi Industry EU, rodině Durcové, rodině Hamerníkové, paní Thakoor a paní Kolčavové. Dále řediteli Státního okresního archivu Brno-venkov Mgr. Durcovi za poskytnutí zázemí v prostorách archivu. A nakonec všem dobrovolníkům, kteří se podíleli na přípravě a průběhu závodu. Bez vás bychom to nezvládli. Ještě jednou velký dík.
Při pohybu v budově Státního okresního archivu jsme dodržovali aktuální hygienická opatření vyhlášených vládou ČR.

Dětské TFA Podolí 2020

I přes dnešní téměř tropické teploty se konalo Dětské TFA v Podolí u Brna. Náš sbor reprezentovali mladí hasiči v kategorii mladší a starší žáci. Nejlépe se umístil v kategorii starších Ondřej Gregovský, a to na 2. místě. Dále získali umístění v první desítce Sebastian Jaskulka na 7. místě za starší a Filip Kroulík na 7. místě za mladší. Celkem se závodu zúčastnilo kolem stovky dětí. Všem gratulujeme!


Soptík 2019

V sobotu 30. 11. 2019 jsme se vydali v počtu 14 soutěžících na vědomostní soutěž Soptík do Zastávky u Brna. Celkem zde soutěžilo zhruba 260 dětí a dorostenců. Nejlepší umístění (do 10. místa) získali: Michal Španko a Michal Jelínek v kategorii dorost 1. místo (měli stejný počet bodů), Filip Sapík 4. místo, Sebastian Jaskulka 2. místo v kategorii starší žáci, František Zyka a Ondřej Gregovský 7. místo. Naši kluci nepodcenili přípravu a díky tomu vidíme výsledky, gratulace!


Branný závod Moravské hasičské jednoty 2019

V sobotu 2. 11. 2019 se uskutečnil Branný závod MHJ 2019 v Zakřanech. I přes nepřízeň počasí byla účast opravdu vysoká. Hasičský sbor Rajhrad reprezentovalo celkem 5 družstev, a to jedno v kategorii přípravka, tři v kategorii mladších žáků a jedno v kategorii starších žáků. Nejlépe si vedli naši nejmenší členové Sanjay Thakoor a Jakub Hodain, kteří získali v kategorii přípravky krásné 1. místo.
Hasiči bez ohně 2019

Mladí hasiči se vydali soutěžit v TFA do Rosic na soutěž Hasiči bez ohně. V prostorách rosického zámku závodilo celkem 230 dětí ve třech věkových kategoriích. Nejlépe z našich se umístil na 6. místě v kategorii přípravka Sanjay Thakoor. Z mladších žáků si nejlépe vedl a první místo obsadil Sebastian Jaskulka, Filip kroulík 5. místo, David Stupka 7. místo, Tomáš Hrůza 32., Patrik Zyka 37., Richard Gregovský 39., Kuba Kroulík 53. V kategorii starší žáci na bronzovém stupínku Ondřej Gregovský, 18. místo Filip Sapík, 37. příčku František Zyka a Aleš Pop na 48. místě.


TFA 2019

V roce 2019 se Michal Jelínek zúčastnil více než desítky závodů. Nově začala reprezentovat Hasičský sbor Rajhrad i Ivona Jánská, která získala na TFA Šilheřovice 3. místo. Michal získal v tomto roce 5 prvních, 3 druhá a 2 třetí místa. V Prazjské (hlučínské) lize TFA se v kategorii dorostu umístil na 1. místě a v lize MHJ v disciplínách TFA získal 3. místo.


Soptík 2018

V sobotu 1. 12. 2018 se mladí hasiči zúčastnili halové soutěže Soptík. Dohromady ve všech kategoriích soutěžilo celkem 230 dětí. Vědomosti zde byly prověřeny opravdu důkladně a to od znalosti značek požární ochrany až po vázání uzlů či morseovou abecedu. Nejlépe se z našeho sboru umístili Sebastian Jaskulka, který získal 2. místo v kategorii mladších žáků a Michal Jelínek s 1. místem v kategorii dorostu.


TFA 2018

V roce 2018 se náš reprezentant v soutěžích TFA Michal Jelínek zúčastnil desitky soutěží. Nejdále bojoval ku příkladu ve Velkých Karlovicich v Moravskoslezském kraji. Nejlépe se umístil v Podolí u Brna a Hruškách u Slavkova, kde obsadil první příčky. Dále následovalo mnoho umístění na stupních vítězů. V Lize MHJ v disciplínách TFA 2018 získal 3. místo.


Úspěch v TFA 2017

V sobotu 14. října 2017 se za Hasičský sbor Rajhrad zúčastnil patnáctiletý Michal Jelínek soutěže v disciplínách TFA (Toughest Firefighter Alive- „železný hasič“) O pohár prezidenta Moravské hasičské jednoty v Zastávce u Brna. V rekordně krátkém čase 03:44,44 minut splnil všech 9 fyzicky náročných stanovišť a právem obsadil krásné 1. místo.

Soutěž probíhá v zásahovém obleku s asi 12 kg těžkým dýchacím přístrojem na zádech, kdy soutěžící v co možná nejkratším čase např. překonává 1,5 metru vysokou překážku, přenáší 80 kg těžkou figurínu, běží několik pater do schodů atp.

Zároveň tato soutěž v Zastávce, zařazená do II. ročníku Ligy MHJ, byla ukončením letošní ligy Moravské hasičské jednoty. V celkovém vyhodnocení všech splněných soutěží v druhém ročníku Ligy TFA ten den podruhé stanul Michal Jelínek na stupni vítězů taktéž na prvním místě s výrazným třetinovým náskokem bodů před ostatními závodníky.